Tegnap startolt a WWDC, mi pedig szemezgettünk az újításokból. Jó hír a fejlesztőknek, hogy nyílt forráskódúvá tettek pár dolgot, lássuk őket:
A fejelsztői bétákat jelentették be tegnap, amik júliusban lesznek elérhetőek, de csak őszre lesz kész a nagyközönség számára az új OP rendszer.
Ezekre az eszközökre lesz letölthető majd ősszel:
Forrás: The Verge
Milyen idegesítő, amikor csomó gyári Apple alkalmazásra nincsen szükségünk és csak szemétként tároljuk a telefonon? Hát mostantól le lehet törölni majd bármit! A Facetime-on át a Music-on keresztül a Map-ig mindent, felszabadítva kb 150 MB-t a memóriából.
A legújabb desktop OP rendszerből elhagyták az X-et és a Mac OS Sierra nevet kapta.
Siri
Amellett, hogy a Siri okosabb lett, integrálták az új OP rendszerbe, így ugyanúgy fogjuk tudni használni, mint pl. a Findert. Kérhetjük, hogy keressen meg nekünk fájlokat, váltson alkalmazások között, stb. Ami plusz, hogy harmadik féltől származó alkalmazásokat is támogatni fog, persze fejlesztőtől függően. Mondjuk összeköthetnék az Uberrel, hogy egyszerűbb legyen sofőrt rendelni, vagy akár a Messengerrel. Ami késik, nem múlik! Hasznos húzás volt az Apple részéről elérhetővé tenni a Sirit a fejlesztőknek és mellé még egy új szoftverfejlesztő szettet is adni nekik.
Eszközök közti átjárás
Az Apple eszközök közti kommunikációban is születtek újítások. A Sierrában ha valamit kimásolunk a telefonon, beilleszthetjük majd a desktopra is. Ez az új feature Universal Clipboard névre hallgat. Emellett a Sierra update-ben összeköthetjük a desktop képernyőjét a telefonunkal, vagy az iWatchunkat a desktoppal, így ha valami fontos screenshotot lövünk a géppel, megfogjuk tudni nyitni a telefonon is. Mindezt az iCloud fejlesztései teszik majd lehetővé, amit a Sierra a jobb eszköz megosztásra optimalizál.
Biometrikus biztonság - Apple Touch ID integráció az Apple Pay-ben
Tökélyre fejlesztették az Apple Touch ID ujjlenyomat azonosítót is. Amellett, hogy más Apple eszközökre is elérhetővé teszik ezt a biztonsági funkciót, ha pl. online vásárolunk valamit, elég lesz az ujjlenyomatunkkal hitelesíteni a vásárlást, ami jóval kényelmesebbé teszi a műveletet.
Új Tab API fejlesztőknek
Megint csak s fejlesztőknek szuper hír, hogy a Sierrához jár júliustól új Tab API, így most már mindenhová tehetnek tabokat. Lehet Spotify Tab meg iTunes Tab, meg mindenféle Tab.
Quick Tipe
Javítottak a szövegfelismerő rendszeren: tudunk majd többféle nyelven gépelni, illetve szövegkörnyezettől függően felajánl majd szavakat nekünk a Quick Tipe és az összefésült szövegekből naptárbejegyzést is tud majd készíteni.
Memories
Ráncba szedték a képszerkesztőt is: az iOS fel fogja ismerni a különböző személyek arcait a képeken és ez alapján rendezni is fogja azokat. Emellett a fotó megosztást is felturbózták és egyszerűbbé tették a képszerkesztést is.
Apple Music
Átláthatóbb és szebb lett az Apple Music is. Mostantól elérhetővé válik egy olyan funkció, amivel zenehallgatás közben dalszövegeket is olvashatunk, illetve az alkalmazás kapott egy saját zene mappát, így könnyebben elérhetjük a letöltött muzsikákat.
Home App
Csak úgy, mint Google-éknél az Assistant, az Applenél a Home App látja majd el az otthoni kütyük vezérlését. Ez egy olyan platform ugyanis, ahol a ház összes okos eszközét egy alkalmazáson belül kezelhetjük, így nem kell minden gyártótól külön letölteni a saját alkalmazását. Bár már jó ideje kitalálhatták volna, azért jobb később, mint soha!
VoIP API
Létrehoztak egy olyan új API-t, amellyel a VoIP rendszereket próbálják majd meg egységesíteni: minden típusú hívás úgy fog majd iPhone-on megjelenni, mint egy telefonhívás.
Messenger kánaán
Elárasztottak minket rengeteg hasznos és kevésbé hasznos újítással a Messengerben is. Ráadásul nyitottá tették a fejlesztők számára, így határ a csillagos ég, ami az új funkciókat illeti. Innentől a fejlesztők belenyúlhatnak majd a Messengerbe, ha nem lenne elég kielégítő funkció benne. Felismeri az alap érzelmeket: ha beírjuk, hogy mosoly, akkor automatikusan azt az emojit fogja beilleszteni nekünk, emellett új emoji pakkot, titkosírást, képre rajzolást, érintésre előbújó rejtett üzeneteket, stb. kapunk még az új Messengerrel. Lényegében összeszedtek mindent, amit az eddig létező üzenetküldő alkalmazások valaha tudtak és beleszórták egy app-ba.
Új zárolt képernyő
A letisztultabb OP rendszer mellé egy hasonlóan letisztult zárolt képernyőt is kapunk, ahol rögtön tudunk majd reagálni minden megjelenő értesítésre, illetve balról behúzhatjuk a widgeteket is a lezárt képernyőre.
Watch OS
A Watch OS 3 7szer gyorsabban tölti be az alkalmazásokat, mint az előző OP rendszer, hála a háttérfrissítéseknek és annak, hogy a memóriában tárolja az appokat. Mindemellett a navigáció is jóval könnyebb lett: kicsit olan lett, mint az iPhone, új irányító központtal. Ha pl. a az órát felfelé csúsztatjuk, felugrik egy panel, ahol rögtön rányomhatunk a repülőgépes vagy a ne zavarj-módra. Új feature továbbá a “Scribble” billentyű: ahelyett, hogy diktálni, vagy gépelni kéne a választ az üzenetre, simán csak le tudjuk rajzolni a betűket. Az új Apple Watch-ok kapnak SOS funkciót is: ha lenyomva tartjuk az oldalsó gombot, akkor automatikusan felhívja a 911-et és elküldi a helyzetünket, valaminta vészhelyzet esetén értesítendő kontaktotat, de még a “kórlapunkat” is, ha súlyos allergiában szenvednénk vagy gyógyszerérzékenyek lennénk.
Bejelentések 10 percben:
Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon is!